Sport & Cultural Awards Assembly

SA and KZN Rugby Representatives
SA and KZN Rugby Representatives

Durban High School hosted its first Sport & Cultural Awards Assembly this week to honour the achievements of the Boys.
According to Head Master, Mr A D Pinheiro, “We are proud to be hosting this prestigious event to honour our young men for their hard work throughout the year. It has certainly been a busy year for our school and we are working hard in making sure our boys are all participating actively in our extensive extra-mural programme”.
The Sports & Cultural Awards highlight the District, Provincial and National Representatives in all codes of sport available at DHS.
As guest speaker for the ceremony, Calvin McGregor, a DHS Old Boy, 1998 Head Prefect and now part of the team at Beiersdorf Nivea, was invited to address the guests and learners before handing over the awards, along with DHS Sport Co-ordinator, Nathan Pillay.
In his speech, McGregor referred back to the speech he delivered as Head Prefect at his final assembly in 1998. He said that what was relevant then, is still relevant today and that all learners should get more involved in all aspects of activity within the school. He described DHS as being a school at the forefront of the city and how much greater it would be if all learners pulled their weight and “rocked up”. “The guys that do well in life are those that rock up, and get involved,” he said. “Time at school is very limited and what you make of it, is up to you. Get involved,” he continued.
“Sport taught me team-work. The skill of team-work carries throughout life – to the work place, to marriage and more. Sport enables you to develop personality and confidence which are also life skills,” he added.
In closing, he once again referred back to DHS and there being three main factors that make the school one of stature. That of, “Quality Leadership, Quality Sports Coaches and Some of the best facilities available for learners, right on their doorstep,” he said.
After his address, the learners were called up in their respective groups with all learners receiving a certificate of recognition and some learners receiving individual awards and trophies which were as follows:
CRICKET:
U14 Bowler of the Year – Simbani Sibanda
U14 Batsman of the Year – Sachin Soni
U15 Bowler of the Year – Joshua Stride
U15 Batsman of the Year – Brayden Sambhu
U16 Bowler of the Year – Sholin Naicker
U16 Batsman of the Year – Mohammed Ismail
INDOOR HOCKEY:
U14 Player of the Year – Sachin Soni
U16 Player of the Year – Sanolin Pather
Open Player of the Year – Tiagan Terreblanche
HOCKEY:
U14 Player of the Year – Sam Spooner
U14 Most Improved Player of the Year – Yanga Mdletshe
U16 Player of the Year – Benjamin Hulett
(cont’d on page 2)
U16 Most Improved Player of the year – Eli Louis
Open Player of the Year – Bryson Boekhoud
Open Most Improved Player of the Year – Rogan Green
RUGBY:
Open Rugby Coaches Award – Commitment and Loyalty – Nkita Mhloma
The Getkate Award – Most Improved Player of the Year – Luthando Buthelezi
The De Bruyn Trophy – Junior Player with the Biggest Impact in the 1st XV – Lwandile Menze
The Aztec Trophy – Most dedicated DHS Rugby Player – Sanele Nohamba
The IT Bennison Trophy – Best 1st XV Player – Phendulani Buthelezi
WATER POLO
Most Valuable Player – Andreas Kyprou
Coach of the year – Aston Lawson
Best Hole-Guard – Michael Kyprou
Most Dedicated Player – David Whitfield
Sportsmanship Trophy – Cameron Diedricks
Most Consistent Player – Dylan Harris
Most Promising Ylayer in his first year at DHS – Sam Spooner
The other sporting codes where learners received certificates of recognition were as follows:
ATHLETICS:
KZN U18 – Mark Gaines, Asanda Kunene
Durban and Districts
U17 – Faeez Ahmed, Mthokozisi Gumede, Sbonelo Mbambo
U15 – Deshlan Pillay, Lindani Maphisa
BADMINTON:
SA Schools – Rivaldo Soni, Jaydon Beru, Nischay Jairaj and Tonderai Ndudzo
KZN:
U19 – Jaydon Beru, Nischay Jairaj U15 – Yadav Singh, Rivaldo Soni
BASKETBALL:
KZN U18 – Buyani Ngcemu, Lihle Poswa
CHESS:
KZN:
U18 – Sridhar Chandraduth, Cayden Pather, Thirushan Pather
U16 – Sachen Pather
CHOIR:
KZN Youth Choir – Nkanyiso Gasa, Senzo Langazana, Cohen Naidoo, Mvelo Novoh
CLIMBING:
KZN:
U19A – Ashvir Debba
U17A – Christopher James
U15A – Dharshan Pillay
CRICKET:
KZN Coastals U15 – Joshua Stride, Brayden Sambhu
DEBATING:
Durban and Coastal – Ziyaad Joosab, Seluleko Sabela, Amahle Shazi
FISHING:
KZN U16A – Tristan Thackwray
HOCKEY:
KZN Coastals U18C – Tiagan Terreblanche
Umlazi:
U16B – Benjamin Hulett
U18B – Bryson Boekhoud
RUGBY:
SA Schools U18 – Phendulani Buthelezi, Celimpilo Gumede, Sanele Nohamba
SARU High Performance U17 Camp – Celimpilo Gumede, Lwandile Menze
KZN U18 Craven Week – Phendulani Buthelezi, Celimpilo Gumede, Lwandile Menze, Sanele Nohamba, Cham Zondeki
KZN U18 Academy Week – Sean Barnes, Luthando Buthelezi, Kamvelihle Fatyela, Tonderai Ndudzo
KZN U16 Grant Khomo – Darren Booysen, Jadian Cedares
RUGBY SEVENS:
SA Schools U17 – Celimpilo Gumede
KZN U17 – Celimpilo Gumede, Asanda Kunene, Lwandile Menze, Asanda Mnguni
SOCCER:
SA U20 Camp – Lindokuhle Mthimkulu
KZN:
U14 – Israel Haines, Sumeiyan Naidoo
U15 – Bahlebonke Made, Siphelele Mthembu
U16 – Steven Jamarie, Alwande Mnguni, Joshua Reddy
U19 – Blake Elliot
Durban Central:
U14 – Israel Haines, Mthokozisi Mduli, Sumeiyan Naidoo, Kahleko Tjane, Mlungisi Zwane
U15 – Bahlebonke Made, Khayelihle Mthembu, Siphelele Mthembu, Ogiyonke Ntlangula, Thandolwenkosi Ngxongo
U16 – Khayelihle Hhlomuka, Steven Jamarie, Eli Louis, Mwelisi Memela, Alwande Mnguni, Lianda Ncgobo, Joshua Reddy, Jazmin Stapelfeldt
U19 – Lindokuhle Mthimkulu, Blake Elliot
SOFTBALL:
SA U19 Gators Squad – Liam Green
KZN:
U18A – Liam Green
U17A – Rogan Green
U17B – Bryson Boekhoud, Kendell Edwards
SWIMMING:
KZN U14 – Elijah Chetty, Sabelosethu Mlaba
TOASTMASTERS:
Durban Regional Championship – Zakariya Adam, Kaiden Naidoo, Jeeveshwara Sooriah
TOUCH RUGBY:
KZN:
U15 – Assila Abderahman, Lindani Maphisa
U17 – Ethan Ballantine
WATER POLO:
KZN:
U14A – Nqobile Phiri, Samuel Spooner
U19B Non-travelling Reserve – Zhie Khan, David Whitfield
U19 – Dylan Harris, Andreas Kyprou
KZN Coastals:
U14 – Mikail Kreuzer, Mahle Makhanya, Swelihle May, Sabelosethu Mlaba, Nqobile Phiri, Sinqobile Simamane, Samuel Spooner
U15 – Adam Mohamed, Ntando Mpuqa
U16 – Rogan Green, Connor Mack,
U19 – Andreas Kyprou, Cameron Diedricks, Dylan Harris
Congratulations to all the Award winners!
Water Polo KZN Representatives
Water Polo KZN Representatives

Chess KZN Representative
Chess KZN Representative

Swimming KZN Representatives
Swimming KZN Representatives

Soccer KZN Representatives
Soccer KZN Representatives

Rugby Sevens KZN Representatives
Rugby Sevens KZN Representatives

Rugby Individual Award Winners
Rugby Individual Award Winners

Hockey
Hockey

Cricket KZN Representatives
Cricket KZN Representatives

Sport Climbing Sport Representatives
Sport Climbing Sport Representatives

Basketball KZN Representative
Basketball KZN Representative

Athletics Sport Representatives
Athletics Sport Representatives

Related Posts

Text Widget

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence.

Recent Articles

June 27, 2023
Grease @ DHS
June 27, 2023
Record Number of KZN Reps!
June 27, 2023
Founders Day Celebrations